Networking kojarzy nam się najczęściej ze spotkaniami w dużych grupach osób, podczas których uczestnicy wymieniają się wizytówkami. Ostatnio jednak networking przyjął nieco inną formę – choćby z uwagi na pandemię. Jak skutecznie wykorzystywać networking w poszukiwaniu pracy w Norwegii?
Czym jest networking?
Zacznijmy od początku. W networkingu chodzi o zbudowanie relacji, sieci kontaktów biznesowych, mających na celu wymianę wiedzy, doświadczenia oraz nawiązywanie współpracy. Obecnie osobiste spotkania networkingowe zastąpiły kontakty online 1:1, lub w mniejszych grupach – np. mentoringi.
Jak networking może nam pomóc w poszukiwaniu pracy?
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak duże znaczenie w poszukiwaniu zatrudnienia mają kontakty. I nie chodzi tutaj o załatwienie sobie pracy „po znajomości „, ale o zdobywanie cennych dla nas informacji np. o wakatach w danym miejscu pracy. Możemy dowiedzieć się czegoś więcej o pracy na danym stanowisku, specjalistycznych wymaganiach, czy też zasięgnąć opinii jak pracuje się w danej firmie. Ktoś może nas polecić, lub dać znać o toczącej się rekrutacji.
Warto także zadbać o obecność w internecie. Coraz większe znaczenie ma budowanie sieci kontaktów w mediach społecznościowych, szczególnie mam tutaj na myśli portal LinkedIn. Można tam nie tylko szukać ogłoszeń o pracę, ale przede wszystkim zbudować profesjonalny profil zawodowy i rozszerzać swoją sieć kontaktów biznesowych.
Jak działa networking na norweskim rynku pracy?
Dla osób poszukujących pracy w Norwegii dobrym miejscem networkingowym są targi pracy, czy språk kaffe w bibliotece, gdzie również można poznać nowych ludzi.
Świetnym rozwiązaniem są także grupy tematyczne na Facebooku. Jest ich całkiem sporo, można tam znaleźć ogłoszenia o pracę, wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami, nawiązać z nimi relacje. Szczególnie w obcym kraju warto otworzyć się na nowe znajomości i wyjść do ludzi (nie tylko po to, aby coś zyskać).
Kolejną możliwością jest udział w programie mentoringowym. Sama prowadziłam swój program o nazwie „Zaprojektuj swoją karierę” i mogę powiedzieć, jak bardzo ta forma jest skuteczna! Program polegał na spotkaniach online na żywo, podczas których pomagałam uczestnikom zaplanować ich ścieżkę kariery w Norwegii, a także dzieliłam się swoimi osobistymi doświadczeniami na norweskim rynku pracy.
Ciekawą inicjatywą w Norwegii jest Projekt-K, czyli Stowarzyszenie Polskich Kobiet Biznesu w Norwegii (POLSKE BUSINESSKVINNER I NORGE).
Stowarzyszenie prowadzą dwie bardzo aktywne Polki od lat mieszkające w Norwegii i podróżujące po świecie. Jest to organizacja kobiet działających w biznesie, które często są niewidoczne. Mówią o sobie: “Chcemy, żeby przedsiębiorcze kobiety wspierały się i razem rosły w siłę przemawiając jednym głosem.”
Bardzo polecam, można tam poznać wiele ambitnych Polek, działających w Norwegii.

Podsumowując
Networking, choć obecnie w nieco zmienionej formie, nadal może bardzo wspierać nas w procesie poszukiwania pracy, rozwoju własnej ścieżki kariery. Polega on głównie na budowaniu relacji biznesowych, tworzeniu sieci kontaktów. Dzięki nim możemy uczestniczyć w wymianie informacji i doświadczeń, a także nawiązywać nowe współprace.
Chcąc rozwijać swoją karierę zawodową w Norwegii poprzez networking, mamy cały wachlarz możliwości. Ciekawe znajomości można nawiązać uczestnicząc w språk kaffe w bibliotece, czy też wybrać się na targi pracy.
A jeśli jesteś Polką, mieszkasz w Norwegii i prowadzisz swój biznes lub jesteś aktywna zawodowo, z całego serca polecam zaznajomić się z działalnością Dziewczyn z Projekt-K!
Nie zapominajmy także o mediach społecznościowych, szczególnie warto zadbać o swój profil na portalu LinkedIn, dedykowanym właśnie do budowania relacji biznesowo – zawodowych.
Rozwijając swoją karierę w Norwegii, pamiętajcie, że warto wyjść do ludzi, zaczerpnąć informacji i wiedzy, skorzystać z czyjegoś doświadczenia. Miejcie również na uwadze to, że nie tylko wy możecie skorzystać na danej relacji, ale z pewnością też macie coś do zaoferowania od siebie. 🙂
Życzę Wam sukcesów na norweskim rynku pracy, koniecznie dajcie znać w komentarzu, jakie są Wasze doświadczenia z networkingiem w Norwegii!
Ściskam,
Ania.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie poszukiwania pracy w Norwegii, zapraszam Cię do mojego sklepu, gdzie znajdziesz bogatą ofertę warsztatów, kurs online “Planowania kariery zawodowej w Norwegii”, ebook “Rozmowa kwalifikacyjna po norwesku”, workbook “Zaplanuj swoją karierę w Norwegii” oraz mnóstwo innych, przydatnych materiałów.
Jeśli natomiast jesteś zainteresowana/ny osobistymi konsultacjami 1:1,
zapraszam Cię na spotkanie online ze mną: