Anna Pichola – Kreatorka Kariery

Praca w Norwegii – jak przygotować dokumenty aplikacyjne w trzech krokach

Krok pierwszy – dobre CV

W przypadku poszukiwania pracy w Norwegii CV powinno zostać napisane w języku norweskim. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracodawca wymaga od nas CV w języku angielskim – wówczas dostosowujemy się do wymogów. Pamiętajmy, aby przygotowane przez nas curriculum vitae było pozbawione błędów językowych. Jeśli chcemy być odebrani profesjonalnie, nie wolno nam pozwalać sobie na bylejakość. CV to przecież nasza swoista wizytówka, a pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Dobre CV w języku norweskim nie powinno przekraczać  objętością dwóch stron A4, przy czym pamiętajmy, aby zawrzeć w nim najważniejsze informacje z przebiegu naszej kariery zawodowej. Spójrzmy z punktu widzenia pracodawcy – które dane będą dla niego naprawdę istotne, a które zupełnie zbędne? Zwróćmy uwagę na profil pracy, do której aplikujemy i wyeksponujmy najważniejsze wiadomości. Nie zapominajmy o doświadczeniu i umiejętnościach. Sprawdźmy w ogłoszeniu, jakie cechy są najbardziej pożądane – jeżeli je mamy, koniecznie je wymieńmy.


Norwedzy doceniają ludzi z dobrym wykształceniem, dlatego jeżeli możemy się nim pochwalić, zdecydowanie to uwidocznijmy. Dobrze jest również napisać na wstępnie kilka zdań o tym, co nas wyróżnia i jaki jest nasz profil zawodowy.

Hobby to coś, co zdecydowanie warto zawrzeć w CV, jeżeli poszukujemy pracy w krajach skandynawskich. Norweski pracodawca lubi wiedzieć, co kandydat chętnie robi w wolnym czasie, czym się interesuje, jakie są jego pasje. Nie bójmy się pisać o tym, co jest dla nas ważne w sferze pozazawodowej.

Na sam koniec kilka słów o fotografii. Powinna ona być profesjonalna i miła dla oka. Jeżeli wydaje nam się, że nie posiadamy odpowiedniego zdjęcia, udajmy się po nie do fotografa. Nie musimy być gwiazdami filmowymi, ale ważne, abyśmy prezentowali się poważnie i byli schludnie ubrani.

Krok drugi – list motywacyjny

Drugą ważna rzeczą jest søknad czyli nasz list motywacyjny. Søknad powinien zawierać przede wszystkim informacje, czemu akurat to my jesteśmy odpowiednimi ludźmi na dane stanowisko. Pamiętajmy, aby dokładnie zaznaczyć, jakie umiejętności i doświadczenie posiadamy, które możemy wykorzystać w pracy, do której aplikujemy. Co jest istotne, w naszym liście motywacyjnym nie przepisujemy zawartości CV. Søknad powinien zmieścić się na 1 stronie.

Innymi słowy, po prostu staramy się zaprezentować siebie z jak najlepszej, profesjonalnej strony i umotywować (jak sama nazwa wskazuje) naszą chęć pracy w tej, a nie w innej firmie. Dobrze napisany list motywacyjny z pewnością pomoże nam w zdobyciu wymarzonego stanowiska, dlatego podobnie jak w pierwszym kroku, dbajmy o jego poprawność językową. Nikt nie lubi czytać tekstów, które są przesiąknięte błędami lub zostały napisane na przysłowiowym kolanie.

Krok trzeci – referencje

I trzecią ważną rzeczą są referencje. Należy tutaj zdecydowanie podkreślić, że dla norweskiego pracodawcy referencje są bardzo ważne. Będzie chciał ich nie tylko w formie pisemnej, ale co istotne również może Was poprosić o numer telefonu. Dlatego ważne jest, aby przy zmianie pracy, nie palić za sobą mostów. Po prostu nigdy nie możemy być pewni, do którego byłego pracodawcy będzie chciał dzwonić ten przyszły.

Ile referencji warto posiadać? Absolutnym minimum są dwie i są one naprawdę sprawdzane. Jakiekolwiek kłamstwo w tej kwestii bardzo szybko wyjdzie na jaw. Dlatego nie warto jest kombinować, ale należy zawsze przedstawiać stan faktyczny.

Dodatkowo przy rekrutacji na niektóre stanowiska, możemy spotkać się z wymogiem dostarczenia zaświadczenia o niekaralności. Jeśli tak jest to ta informacja będzie zawsze zawarta w ogłoszeniu.

Kilka dobry rad na zakończenie

Wszystkie dokumenty powinny być starannie przygotowane. Jeśli nasz norweski nie jest dość wystarczająco dobry, zlećcie przygotowanie dokumentów i ich sprawdzenie pod kątem językowym. To może zdecydować o Waszej pracy.

Pamiętajmy, że rekruter spędza średnio 8 sekund na dokumentach od jednego kandydata. Dlatego musi tam być faktycznie coś, co przyciągnie jego uwagę, aby chciał się zatrzymać nad nimi dłużej. Błędy językowe, źle sformułowane curriculum vitae lub søknad na pewno nie będzie działać na Waszą korzyść.

Nowa praca to zawsze pewna doza niepewności i wyzwania. Odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne pozwolą zredukować do minimum stres związany z procesem rekrutacji. Pamiętajmy, że tak jak my chcemy znaleźć odpowiednie stanowisko, tak norweskiemu pracodawcy zależy na znalezieniu odpowiedniego pracownika. Istotne jest, aby w sposób profesjonalny przedstawić swoją kandydaturę, tak, aby nie miał wątpliwości, że to właśnie nas poszukuje. Powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *