Mieszkasz w Polsce i chcesz zacząć szukać pracy w Norwegii? Może już tu jesteś i dopiero zaczynasz swoją przygodę w Skandynawii? A może po prostu chcesz zmienić pracę, ale jeszcze nie ustaliłaś(-eś) konkretów?
Niezależnie od powodu, podstawą jest dobrze przygotowany plan.
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Co tak naprawdę chcesz robić? Czy to ma być praca tylko na krótki czas, aby obyć się z językiem norweskim, czy szukasz obojętnie jakiej pracy i liczą się pieniądze na życie, a może szukasz pracy specjalistycznej, by dalej się rozwijać w Norwegii?
Warto mieć nawet jakąkolwiek pracę na początek, by poznać nowych ludzi, zbudować sieć kontaktów oraz doświadczenie na norweskim rynku pracy. Zanim zaczniesz wysyłać CV, zastanów się, czy Twoje na pewno jest dostosowane do danej oferty pracy. Bardzo częstym błędem jest stworzenie jednego CV i wysyłanie go na różne stanowiska, np. sprzedawcę w sklepie, pracownika biurowego, ale też na stanowisko pomocnika kuchennego. Stwórz dobre CV i list motywacyjny!
Co powinno zawierać dobre CV po norwesku?
- profil zawodowy (3-4 zdania o tym, kim jesteś i czym się zajmujesz),
- doświadczenie zawodowe,
- wykształcenie,
- umiejętności,
- profesjonalne zdjęcie,
- adres mailowy,
- numer telefonu.
Ważne!
Podczas pisania CV pod daną ofertę pracy, używaj słów kluczowych, które są zawarte w danym ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, że rekruter ma tylko kilka sekund, aby zwrócić uwagę akurat na Twoje zgłoszenie. Musi więc zawierać coś interesującego.
Z kolei list motywacyjny – norweski (søknad) – to miejsce na zaprezentowanie siebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Nie streszczaj CV! Napisz, jakie masz doświadczenie i kompetencje, które będą idealnie pasować do tej pracy. Co firma zyska, zatrudniając Cię? Co możesz wnieść na dane stanowisko? Przedstaw swoje cechy charakteru, które przydadzą się w tej pracy. Dobrze przygotowane dokumenty aplikacyjne to większa szansa na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a co za tym idzie – na zdobycie świetnej oferty w Norwegii.
Norweskie portale z ogłoszeniami o pracę
Najpopularniejszymi stronami do szukania pracy w Norwegii są tzw. portale pracy.
Możesz tam znaleźć oferty pracy na terenie całej Norwegii, wystarczy, że zaznaczysz interesujący Cię region i typ pracy.
Oto lista najpopularniejszych stron z norweskimi ogłoszeniami o pracę:
- finn.no
- arbeidsplassen.nav.no
- jobbsafari.no
- biljobb.no
- careerjet.no
- dittarbeid.no
- energyjobline.com
- finansrådet.no
- helseogsosialjobb.no
- indeed.no
- inkludi.no
Agencje pracy
Zanim zaczniesz współpracę z jakąkolwiek agencją pracy w Norwegii, dowiedz się, jakie warunki oferuje. Istotne jest również sprawdzenie, czy dana agencja pracy działa legalnie. Jeżeli korzystasz z biura pośrednictwa pracy na terenie Polski, to możesz to łatwo sprawdzić w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia.
Poniżej lista najbardziej popularnych agencji pracy w Norwegii:
- academicwork.no
- adecco.no
- adima.no
- ambiohelse.no
- ambio.no
- azetspeople.no
- backup-personell.no
- barona.no
- bee2bee.no
- bemanningsbyraaet.no
- bjorgfjell.no
- b2bsalg.no
- manpower.no/nb
Bardzo dużo ofert pracy w Norwegii można znaleźć również na Grupach na Facebooku.
Oto niektóre z nich:
Grupy w języku norweskim:
Aby dobrze prezentować się na LinkedIn i przyciągać rekruterów, musisz dobrze uzupełnić swój profil. Jest on Twoją wizytówką – im lepiej będzie przygotowany i dopracowany, tym większe masz szanse, że rekruter zwrócił się akurat do Ciebie.
Uzupełnij wyczerpująco swoje doświadczenie zawodowe, edukację oraz dane kontaktowe.
Jeśli to możliwe, poproś swoich byłych przełożonych bądź współpracowników o rekomendacje.
Na LinkedIn możesz przeglądać oferty w zakładce „Praca”, ustawiając w wyszukiwarce preferencje. Dodatkowo możesz ustawić alert na wybrane oferty pracy wraz z lokalizacją – np. Norwegia.
Na podstawie swoich preferencji dostaniesz wówczas mail z informacją, że pojawiła się oferta pracy, którą możesz być zainteresowana(-y). Bardzo polecam!
By odnieść sukces w życiu zawodowym,
trzeba świadomie budować
swoją ścieżkę kariery.
Działaj świadomie poszukując pracy w Norwegii (i nie tylko! 😉 ). Sposobów i miejsc gdzie możesz znaleźć interesujące oferty jest naprawde mnóstwo. Jednak warto robić to “z głową” i nie marnować czasu na coś, co nie będzie dla nas stanowiło większej wartości.
Aby z sukcesem budować swoją karierę w Norwegii – zdobywaj doświadczenie, poznawaj ludzi, wykorzystuj swoje narzędzia – CV, list motywacyjny jak najskuteczniej. Nie bój się mówić o swoich sukcesach i mocnych stronach.
A jeśli potrzebujesz bardziej kompleksowego wsparcia w poszukiwaniu pracy w Norwegii, zbudowaniu CV lub listu motywacyjnego – zapraszam Cię do mojego sklepu. Znajdziesz tam obszerną ofertę konsultacji 1:1, e-book “Rozmowa kwalifikacyjna po norwesku” oraz Kurs online Planowania kariery zawodowej w Norwegii.
Możesz wybrać najbardziej dopasowaną do Ciebie formę pracy nad swoją ścieżką kariery.
Nie czekaj i już dziś zrób ten pierwszy krok 🙂