Anna Pichola

Networking w poszukiwaniu pracy w Norwegii

Rola networkingu w poszukiwaniu pracy w Norwegii

Networking kojarzy nam się najczęściej ze spotkaniami w dużych grupach osób, podczas których uczestnicy wymieniają się wizytówkami. Ostatnio jednak networking przyjął nieco inną formę – choćby z uwagi na pandemię. Jak skutecznie wykorzystywać networking w poszukiwaniu pracy w Norwegii?

Czym jest networking?

Zacznijmy od początku. W networkingu chodzi o zbudowanie relacji, sieci kontaktów biznesowych, mających na celu wymianę wiedzy, doświadczenia oraz nawiązywanie współpracy. Obecnie osobiste spotkania networkingowe zastąpiły kontakty online 1:1, lub w mniejszych grupach – np. mentoringi. 

Jak networking może nam pomóc w poszukiwaniu pracy?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak duże znaczenie w poszukiwaniu zatrudnienia mają kontakty. I nie chodzi tutaj o załatwienie sobie pracy “po znajomości “, ale o zdobywanie cennych dla nas informacji np. o wakatach w danym miejscu pracy. Możemy dowiedzieć się czegoś więcej o pracy na danym stanowisku, specjalistycznych wymaganiach, czy też zasięgnąć opinii jak pracuje się w danej firmie. Ktoś może nas polecić, lub dać znać o toczącej się rekrutacji. 

Warto także zadbać o obecność w internecie. Coraz większe znaczenie ma budowanie sieci kontaktów w mediach społecznościowych, szczególnie mam tutaj na myśli portal LinkedIn. Można tam nie tylko szukać ogłoszeń o pracę, ale przede wszystkim zbudować profesjonalny profil zawodowy i rozszerzać swoją sieć kontaktów biznesowych.

Jak działa networking na norweskim rynku pracy?

Dla osób poszukujących pracy w Norwegii dobrym miejscem networkingowym są targi pracy, czy språk kaffe w bibliotece, gdzie również można poznać nowych ludzi. 

Świetnym rozwiązaniem są także grupy tematyczne na Facebooku. Jest ich całkiem sporo, można tam znaleźć ogłoszenia o pracę, wymienić się doświadczeniami z innymi uczestnikami, nawiązać z nimi relacje. Szczególnie w obcym kraju warto otworzyć się na nowe znajomości i wyjść do ludzi (nie tylko po to, aby coś zyskać).

Kolejną możliwością jest udział w programie mentoringowym. Sama prowadziłam swój program o nazwie “Zaprojektuj swoją karierę” i mogę powiedzieć, jak bardzo ta forma jest skuteczna! Program polegał na spotkaniach online na żywo, podczas których pomagałam uczestnikom zaplanować ich ścieżkę kariery w Norwegii, a także dzieliłam się swoimi osobistymi doświadczeniami na norweskim rynku pracy. 

Ciekawą inicjatywą w Norwegii jest Projekt-K, czyli Stowarzyszenie Polskich Kobiet Biznesu w Norwegii (POLSKE BUSINESSKVINNER I NORGE).

Stowarzyszenie prowadzą dwie bardzo aktywne Polki od lat mieszkające w Norwegii i podróżujące po świecie. Jest to organizacja kobiet działających w biznesie, które często są niewidoczne. Mówią o sobie: “Chcemy, żeby przedsiębiorcze kobiety wspierały się i razem rosły w siłę przemawiając jednym głosem.” 

Bardzo polecam, można tam poznać wiele ambitnych Polek, działających w Norwegii.

Networking w Norwegii

Podsumowując

Networking, choć obecnie w nieco zmienionej formie, nadal może bardzo wspierać nas w procesie poszukiwania pracy, rozwoju własnej ścieżki kariery. Polega on głównie na budowaniu relacji biznesowych, tworzeniu sieci kontaktów. Dzięki nim możemy uczestniczyć w wymianie informacji i doświadczeń, a także nawiązywać nowe współprace. 

Chcąc rozwijać swoją karierę zawodową w Norwegii poprzez networking, mamy cały wachlarz możliwości. Ciekawe znajomości można nawiązać uczestnicząc w språk kaffe w bibliotece, czy też wybrać się na targi pracy.

A jeśli jesteś Polką, mieszkasz w Norwegii i prowadzisz swój biznes lub jesteś aktywna zawodowo, z całego serca polecam zaznajomić się z działalnością Dziewczyn z Projekt-K!

Nie zapominajmy także o mediach społecznościowych, szczególnie warto zadbać o swój profil na portalu LinkedIn, dedykowanym właśnie do budowania relacji biznesowo – zawodowych.

Rozwijając swoją karierę w Norwegii, pamiętajcie, że warto wyjść do ludzi, zaczerpnąć informacji i wiedzy, skorzystać z czyjegoś doświadczenia. Miejcie również na uwadze to, że nie tylko wy możecie skorzystać na danej relacji, ale z pewnością też macie coś do zaoferowania od siebie. 🙂

Życzę Wam sukcesów na norweskim rynku pracy, koniecznie dajcie znać w komentarzu, jakie są Wasze doświadczenia z networkingiem w Norwegii!

Ściskam,

Ania.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie poszukiwania pracy w Norwegii, zapraszam Cię do mojego sklepu, gdzie znajdziesz bogatą ofertę warsztatów, kurs online “Planowania kariery zawodowej w Norwegii”, ebook “Rozmowa kwalifikacyjna po norwesku”, workbook “Zaplanuj swoją karierę w Norwegii” oraz mnóstwo innych, przydatnych materiałów.

 

Jeśli natomiast jesteś zainteresowana/ny osobistymi konsultacjami 1:1, 

zapraszam Cię na spotkanie online ze mną: